info@bitakipcisatinal.com
+908503461182

Sosyal Medyanın Faydaları

Sosyal Medyanın Faydaları
21 Eylül 2022
Bi Takipçi

Sosyal medyanın faydaları ve zararları nelerdir? Sorusu özellikle Sosyal medya çağında doğmayan orta yaş ve yaşlı bireylerin merak ettiği sorulardan biridir. 2000'li yıllarda teknolojinin gelişmesi ve internetin yaşamın bir parçası olmasıyla sosyal medya ile tanışılmıştır. Kullanıcı sayısı giderek artan sosyal medya platformları son yıllarda hızla yayılır hâle gelmiştir. Kullanıcılara sağladığı yarar arttıkça, kullanan sayısı ve popülerliği de hızla artar olmuştur.

Artı Yönleri

Sosyal medyanın faydaları açısından hayatımıza en önemli katkısı, kullanıcılara bağlantı imkanı sunmasıdır. Böylece Dünya'nın hangi noktasında olursa olsun iki veya daha fazla kişinin iletişim kurması kolaylaşmıştır. En önemli ikinci faydası ise kısa sürede Dünya genelinde olan olaylar ile ilgili bilgi edinmek kolaylaştığından bu haber ağı sayesinde farkındalığın artmasıdır. İçerik üretme ve paylaşma imkanı sayesinde insanların hayal gücünün sınırları ötesinde geçilmiştir.

Sosyal Medya Yönetmenin İlkeleri

Özellikle işletme sahipleri için önemli bir platform olan sosyal medya kullanımında izlenecek aşamalardan bazıları şunlardır;

  • İşletme amaçları ve hedeflerini müşterilere tanıtmalıdır.
  • Sosyal medyadaki iletişi araçları güncel tutulmalı, işletmenin hedef kitlesi belirlenmeli ve hedef kitlesi ile iletişim sağlanmalıdır.
  • Reklam verilmelidir.
  • Çeşitli stratejiler geliştirilmeli daha sonra düzenli olarak bu stratejilerin kontrolleri yapılarak artı ve eksi yönleri belirlenmelidir.

Tüm bu ilkelere bağlı kalındıktan sonra işletme için sosyal medya üzerinden daha iyi yapılabilecekler araştırılmalıdır.

Sosyal Medya Kullanım Amaçları

Sosyal medya, hem kişisel amaçlara hem de işletmelere hizmet eden bir platformdur. Bu iki grup birbiri ile etkileşim halindedir. Kişisel hesaplar üzerinden yeni yeme, içme gezme yerleri keşfetmek için aramalar yapılabilir, aynı şekilde doğru ve etkili içerikler ile kişisel hesaplara ulaşmak isteyen işletme sahipleri vardır. Kişisel hesaplardan duygu, düşünce veya herhangi bir alanda bilgilendirme ya da hobiler ile ilgili paylaşımlar yapılabilir. Ayrıca arkadaşlar ile iletişimde kalmak için kullanılabilir.

Sosyal Medya Araçları Hangileridir?

Günümüzde o kadar çok sayıda sosyal medya platformu vardır ki hepsini aktif kullanmak neredeyse çok zordur. Bunlardan bazıları şunlardır; facebook, ınstagram, twitter, youtube, pinterest, linkedin vs.

Yorum Yap

Kapat
Whatsapp Telefon E-Posta